Jakie kroki powinien podjąć OPS w sprawie dochodzenia zwrotu poniesionych zastępczo wydatków za DPS z masy spadkowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 22 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klientka podczas pobytu w DPS miała ustaloną odpłatność za pobyt w wys. 70% dochodu. Była to renta oraz dochód z gospodarstwa rolnego 3,175 ha przeliczeniowych. Nie wywiązywała się w pełni z ustalonej decyzją odpłatności. W związku z powyższym, gmina wnosiła odpłatność zastępczo. Wydawane decyzje o zwrocie trafiały do egzekucji.

W związku z tym, że egzekucja finansowa nie była skuteczna OPS/Gmina złożyła wniosek do Urzędu Skarbowego o egzekucję z nieruchomości. Nie doszła ona do skutku, gdyż klientka zmarła. Urząd Skarbowy zawiesił postępowanie. Klientka posiada syna rencistę oraz bezrobotną wnuczkę, z wywiadów środowiskowych (alimentacyjnych) wynikało, że nie byli zobowiązani do dopłaty do pobytu naszej klientki w DPS. Zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe, w którym spadek po zmarłej na podstawie ustawy nabywa wprost wnuczka w całości.

Jakie kroki powinien podjąć teraz OPS w sprawie dochodzenia zwrotu poniesionych zastępczo wydatków z masy spadkowej?

Czy gmina może dochodzić zwrotu kosztów, które poniosła w związku z wnioskiem o egzekucję z nieruchomości, tj. założenie księgi wieczystej (na część długu wpisana jest hipoteka przymusowa w księdze wieczystej) geodeta, opłata za wypis w rejestrze gruntów, zaliczka do US tytułem kosztów postępowania egzekucyjnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX