Jakie kroki może wykonać ubezpieczony, jeśli lekarz odmawia korekty zaświadczenia lekarskiego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 19 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 31 grudnia 2021 r. (piątek) ubezpieczona była u lekarza z chorym dzieckiem (godz.10.00). Ubezpieczona była przekonana, że lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie w związku z opieką nad chorym dzieckiem od dni 31 grudnia do 7 stycznia. Wniosek o zasiłku zawsze wysyłało biuro rachunkowe. Ubezpieczona jest zgłoszona jako osoba współpracująca przy działalności męża. Niedawno w wyniku otrzymania niskiej kwoty zasiłku za inny okres okazało, że zaświadczenie lekarskie wystawione w dniu 31.12.2021 r. zostało wystawione do przodu za okres od 3 stycznia do 7 stycznia 2022 r. Lekarz wystawiający zwolnienie odmówił anulacji i wystawienia nowego zaświadczenia lekarskiego tłumacząc się w tej sytuacji kontrolą ZUS mimo, że lekarz przyznał się do błędu.

Czy jeżeli lekarz odmawia zrobienia korekty to jakie kroki może wykonać ubezpieczony?

Z kartoteki medycznej jasno wynika, że wizyta odbyła się o godz.10.00 co uzasadnia, że nie mogłam być w pracy idąc za tokiem rozumowania lekarza.

Czy w tej sytuacji w razie możliwości korekty zaświadczenia lekarskiego okres 6 miesięcy przedawnienia na roszczenie o zasiłek liczy się od dnia wystawienia prawidłowego zaświadczenia lekarskiego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX