Jakie konsekwencje wywoła na gruncie VAT zawarcie ze spółką logistyczną umowy o charakterze nierynkowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka X z główną siedzibą prowadzenia działalności w Danii, zarejestrowana w Polsce dla celów VAT prowadzi sprzedaż wysyłkową odzieży na teren pozostałych krajów UE. Dystrybucja towarów prowadzona jest wyłącznie z terytorium Polski przy wsparciu usługi logistyczno-magazynowej polskiej Spółki zależnej Y.

Spółka Y świadczy usługi logistyczno-magazynowe na rzecz Spółki X, przyjmuje towar, rozładowuje, przygotowuje towar do wysyłki, nadaje go wskazanym przez Spółkę X odbiorcom. Za ww. usługę wsparcia logistycznego Spółka Y wystawia na rzecz Spółki X fakturę. Towar zakupiony z innych krajów UE (WNT), przy wsparciu Spółki Y jest natychmiast sprzedawany i przesyłany do klientów na terenie całej UE.

Spółka P z główną siedzibą prowadzenia działalności w Danii, zarejestrowana w Polsce dla celów VAT. Spółka X rozważa możliwość zawarcia umowy na zakup towaru od Spółki P. Towar Spółki P rozpoznany jako WNT trafiałby do magazynu Spółki X, Spółka P fakturę sprzedaży wystawiałaby tylko na towary, które Spółka X sprzeda. Nie na całą ilość przyjętego towaru, tylko tę część sprzedaną – faktura byłaby wystawiana na koniec miesiąca. Oznacza to, że towar po przekroczeniu granicy jako WNT dopiero po jakimś czasie byłby sprzedany na terenie Polski z polskim NIP.

Czy jeśli wynagrodzeniem Spółki X będzie marża na sprzedaży towaru, konieczne będzie zawarcie odrębnej umowy na najem powierzchni do magazynowania tego towaru?

Jeśli nie, czy stanowić to będzie nieodpłatne świadczenie usługi?

Czy możliwe jest aby Spółki X oraz P zawarły umowę z pominięciem Spółki zależnej (która jest właścicielem centrum logistycznego)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX