Jakie konsekwencje rodzi na gruncie VAT orzeczenie przez sąd bezskuteczności sprzedaży?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 20 maja 2016 r.

PYTANIE

Spółka z o.o. A działająca jako deweloper sprzedała w listopadzie 2014 r. kilkadziesiąt mieszkań i lokali użytkowych innej Spółce z o.o. B. W marcu 2015 r. ogłoszono upadłość Spółki A. W czerwcu 2015 r. spółka B sprzedała przedmiotowe mieszkania i lokale użytkowe kolejnej Spółce z o.o. C. Zarówno spółka B, jak i C wynajmowała część mieszkań oraz lokali użytkowych. W maju 2016 r. na wniosek syndyka spółki A sąd w wydanym orzeczeniu stwierdził bezskuteczność wobec masy transakcji sprzedaży przedmiotowych mieszkań i lokali użytkowych pomiędzy spółką B i C, a tym samym transakcji pomiędzy spółkami A i B (w tym samym zakresie). Sąd nakazał spółce C zwrot mieszkań i lokali użytkowych do masy upadłości spółki A.

Czy po otrzymaniu powyższych mieszkań i lokali użytkowych Spółka A (reprezentowana przez syndyka) powinna wystawić fakturę korektę spółce B?

Czy spółka C wydając mieszkania i lokale użytkowe spółce A powinna opodatkować tą transakcję i wystawić fakturę VAT, ewentualnie z jaką stawką podatku?

Czy syndyk spółki A sprzedając osobom i firmom trzecim otrzymane od Spółki C mieszkania i lokale użytkowe, powinien je opodatkować wg stawki 23% lub 8%, czy też wg stawki ZW?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX