Jakie konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych oraz VAT rodzi za sobą otrzymanie pożyczki od kontrahenta zagranicznego?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Czyż Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2005 r.

PYTANIE

Jesteśmy spółką z o.o. (siedziba w Polsce - podatnik VAT), w której udziały (49%) posiada zagraniczna osoba fizyczna, która jest jednocześnie właścicielem firmy niemieckiej będącej głównym odbiorcą produkowanych przez nas wyrobów. Siedziba firmy niemieckiej jak i miejsce zamieszkania udziałowca znajdują się w Niemczech. Jakie są skutki podatkowe zarówno w podatku dochodowym od osób prawnych oraz VAT w przypadku udzielenia nam przez tą firmę niemiecką pożyczki w wysokości 1 mln euro?

Pożyczka zostanie wykorzystana w części na zakupy inwestycyjne (zakup samochodów ciężarowych w leasingu finansowym) w pozostałej części na bieżącą działalność firmy (tj. spłatę zobowiązań). Nadmieniam, iż z tytułu zakupu materiałów do produkcji posiadamy także zobowiązanie wobec ww. firmy niemieckiej, które zamierzamy spłacić nie w drodze przelewu bankowego, ale w drodze kompensaty z tytułu faktur sprzedaży naszych wyrobów.

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access