Jakie konsekwencje podatkowe powstaną w wyniku nieodpłatnego przekazania środków trwałych z jednej firmy do drugiej i... - OpenLEX

Jakie konsekwencje podatkowe powstaną w wyniku nieodpłatnego przekazania środków trwałych z jednej firmy do drugiej i wniesienie ich jako wkład do spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2015 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 23 listopada 2012 r.

PYTANIE

Środki trwałe są obecnie wykorzystywane w działalności gospodarczej (PKPiR, VAT) żony. Większość została nabyta na podstawie faktury VAT, który odliczono. Część środków trwałych nabyto bez VAT (umowy kupna). Mąż prowadzi odrębną działalność gospodarczą, poza nią chce utworzyć spółkę cywilną z obcą osobą, gdzie będzie miał 50% udziałów. Małżonkowie (ustawowa wspólnota majątkowa) zamierzają część środków trwałych wykorzystywanych obecnie w firmie żony przenieść do nowo otwieranej spółki cywilnej.

Jakimi dokumentami i z jakimi konsekwencjami podatkowymi na gruncie podatku dochodowego dla obu firm przeprowadzić taką operację?

Który z rozpatrywanych wariantów będzie optymalny pod względem podatku dochodowego we wszystkich firmach uczestniczących w tej operacji: sprzedaż z firmy żony do firmy męża i wniesienie ich jako wkład do spółki; nieodpłatne przekazanie z firmy żony do firmy męża i wniesienie ich jako wkład do spółki; sprzedaż z firmy żony bezpośrednio do spółki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?