Jakie konsekwencje mogą wynikać z braku odpowiedzi na wezwanie naczelnika urzędu skarbowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 30 października 2017 r.

PYTANIE

Czy skierowanie wezwania przez naczelnika urzędu skarbowego i żądanie od nas informacji na postawie otrzymanego wezwania ma wystarczające i adekwatne uzasadnienie prawne?

Jakie konsekwencji mogą wynikać z braku odpowiedzi na tak sformułowane wezwanie?

Czy przedkładając kopie faktur i innych dokumentów organowi podatkowemu mamy obowiązek je uwierzytelniać?

Jeżeli tak to w jaki sposób i przez kogo takie uwierzytelnienie powinno być wykonane?

Otrzymaliśmy wezwanie od naczelnika urzędu skarbowego w X, który działając na podst. art. 155 § 1 i art. 286 § 1 pkt 5 o.p.w związku z kontrolą podatkową prowadzoną przez naczelnika US w X prosi w terminie 7 dni od otrzymania wezwania o przedstawienie uwierzytelnionych kserokopii faktur dotyczących wzajemnych transakcji z podmiotem ABC sp. z o.o. w okresie 1.01 do 31.01.2015 roku.

Ponadto organ podatkowy prosi o udzielenie odpowiedzi na kilkanaście pytań dotyczących ww. transakcji z kontrahentem ABC sp. z o.o. Pytania dotyczą między innymi podania adresów skąd dokąd przewożono towar wymieniony na fakturach, danych osób które brały udział w transakcjach, rodzajów środków transportu, itp. Na końcu wezwania jest pouczenie o możliwości nałożenia kary porządkowej na podst. 262 § 1 pkt. 1 o.p. oraz zdanie stwierdzające, że przedstawione przez nas informacje będą stanowić materiał dowodowy w toczącym się postępowaniu podatkowym. Wobec nas na chwilę obecną nie toczy się kontrola podatkowa, ani żadne postępowanie podatkowe. Właściwym dla nas naczelnikiem US jest Naczelnik w W.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX