Jakie konsekwencje grożą zamawiającemu, jeżeli udzielając zamówienia podobnego nie zamieści ogłoszenia o wyniku postępowania w BZP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bereszko Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 20 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający zawarł w ogłoszeniu o zamówieniu informację, iż przewiduje udzielnie zamówień podobnych zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 7 PZP. W ogłoszeniu zawarł szczegółowe informacja o wielkości i zakresie zamówienia oraz o warunkach jego udzielenia. Warunki na jakich zostanie udzielone zamówienie: Zamówienie, o którym mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 PZP zostanie udzielone na warunkach określonych w ustawie PZP w trybie zamówienia z wolnej ręki, zostanie udzielone dotychczasowemu wykonawcy. Wykonawca przystępując do wykonania robót podobnych wyłącznie po zawarciu umowy pod warunkiem zaistnienia przesłanek z art. 214 ust. 1 pkt 7 PZP. Warunki zawarcia umowy będą kształtowane w sposób odpowiedni w oparciu o warunki umowy o zamówienie podstawowe, w szczególności ceny jednostkowe wynikające z kosztorysu ofertowego, z uwzględnieniem różnic wynikających z waloryzacji, czasu realizacji i innych istotnych okoliczności mających miejsce w chwili udzielania zamówienia. Wszystkie ewentualne zamówienia zostaną udzielenie na warunkach określonych w projekcie umowy stanowiącej załącznik dla niniejszego SWZ. Zgodnie z art. 306 PZP zamawiający może, ale nie musi zamieścić ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy w BZP.

Czy zamawiający ma obowiązek zamieścić ogłoszenie po zawarciu umowy z wykonawcą na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 7 PZP?

Jeśli tak, to proszę o podstawę prawną i interpretację.

Co w momencie, jeśli zamawiający nie opublikuje tego ogłoszenia, czy może to zrobić po upływie terminu 30 dni i jakie konsekwencje wiążą się z niedopełnieniem tego obowiązku (jeżeli taki istnieje), art. 216 ust. 3 PZP mówi o obowiązku publikacji tego ogłoszenia w postępowaniu z art. 214 ust. 1 pkt 11-14 PZP?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX