Jakie konsekwencje dla spółki będzie miała transakcja wykupienie auta po leasingu i odsprzedania go pracownikowi po wartości wykupu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 30 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. użytkuje samochód osobowy w leasingu operacyjnym na 48 miesięcy. Wartość wykupu auta wynosi 20% jego wartości początkowej. Wartość rynkowa auta po 48 miesiącach jest znacznie wyższa i wynosi 40-50% wartości początkowej. Spółka może, ale nie musi wykupić auto po zakończeniu umowy leasingowej, w myśl jej postanowień. Spółka stosuje politykę samochodową, w której daje prawo pracownikom do odkupieni od firmy auta za 20% jego wartości zaraz po zakończeniu umowy leasingowej. Tym samym na życzenie pracownika spółka odkupi auto za 20% jego wartości i odsprzeda mu od razu za te samą wartość. Spółka sama nie jest zainteresowana odkupem aut. Leasingodawca zaznaczył, że w myśl przepisów podatkowych nie ma prawa sprzedać aut bezpośrednio pracownikom leasingobiorcy, co dla spółki byłoby najwygodniejszym rozwiązaniem.

Jakie konsekwencje w podatku CIT dla spółki będzie miała transakcja wykupienie auta poleasingowego za 20% jego wartości i odsprzedania następnie pracownikowi również za 20% wartości?

Jak najlepiej zoptymalizować podatkowo tego typu transakcję (zakładamy, że dość częstą w obrocie gospodarczym) dla spółki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX