Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Polska spółka z o.o. z siedzibą w Krakowie zatrudnia na umowę o pracę 6 pracowników. Pracownicy w umowach o pracę mają wpisane miejsce pracy – Kraków. Jednakże wysyłani są na 3 tygodnie w każdym miesiącu na delegację do Niemiec, gdzie wykonują zlecone im prace. Na jeden tydzień powracają do Polski. Czasami zdarza się, że są delegowani do innego miasta w Polsce, aby tam wykonali prace zlecone, niemniej jednak przez większą część roku praca wygląda w ten sposób: 3 tygodnie w Niemczech i 1 tydzień w Polsce. Pracownicy Ci są zatrudnieni na pełny etat, chociaż pracę wykonują tak naprawdę tylko wtedy gdy wyjeżdżają w delegację. Pracownicy Ci posiadają kartę A1 wystawioną dla pracowników wykonujący pracę w 2 państwach (Niemcy i Polska).

Czy pracodawca prawidłowo postępuje wystawiając im delegację (a co za tym idzie wypłaca diety, ryczałt za noclegi wolne od podatku)?

Jeżeli jednak powinni być oddelegowani, to w jaki sposób należy im płacić wynagrodzenie z umowy o pracę plus diety oraz od gdzie płacić ZUS?

Obecnie pracownicy są wynagradzani z umowy o pracę oraz otrzymują świadczenia wynikające z delegacji. Delegacje do Polski zdarzają się bardzo sporadycznie, może 3 tygodnie w roku – reszta to praca po 3 tygodnie/miesiąc w Niemczech.

Czy należy im liczyć 183 dni?

Jaka powinna być przerwa, aby po 183 dniach znów mógł pracować w Niemczech?

Ośrodek interesów życiowych tych pracowników znajduje się w Polsce.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?