Jakie jest miejsce świadczenia usługi pośrednictwa przy sprzedaży biletów wstępu na imprezy kulturalne świadczone na rzecz... - OpenLEX

Jakie jest miejsce świadczenia usługi pośrednictwa przy sprzedaży biletów wstępu na imprezy kulturalne świadczone na rzecz podatnika z siedzibą w Czechach?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2012 r.
Autor odpowiedzi: Chabasińska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2011 r.

PYTANIE

Będziemy prowadzić sprzedaż biletów wstępu na imprezy kulturalne, które odbywać się będą poza terytorium kraju - w Czechach. Mechanizm sprzedaży wyglądał będzie następująco. Organizator - tak jak i my podatnik unijny - zgodnie z umową dostarczy nam określoną pulę biletów z podaniem ceny w złotych za jedną sztukę, wg jakiej prowadzić będziemy sprzedaż na terenie Polski, głównie dla osób fizycznych niebędących podatnikami podatku VAT oraz sporadycznie dla firm. Pieniądze ze sprzedaży przekazywane będą cyklicznie na życzenie organizatora imprezy przelewem na jego konto bankowe wskazane w umowie. Jednocześnie, z kwoty ze sprzedaży będziemy mogli potrącić umówioną prowizję przysługującą nam z tytułu tej sprzedaży, wystawiając fakturę na kwotę prowizji bez wykazania podatku VAT z adnotacją "odwrotne obciążenie". Wystawienie faktury na prowizję nastąpi zatem w dniu dokonania przelewu środków należnych organizatorowi imprezy. Sprzedaż wykażemy w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym wystawimy fakturę w rubryce 21 jako świadczenie usług poza terytorium kraju. Transakcji nie będziemy wykazywać w informacji podsumowującej.

1.

Czy ten tryb postępowania w zakresie podatku VAT jest prawidłowy i nie rodzi on obowiązku zapłaty przez nas podatku VAT?

2.

Czy w pozostałych państwach UE można stosować takie same zasady jak w Czechach?

3.

Czy nie mamy obowiązku wykazywania transakcji w informacji podsumowującej?

4.

Kto i jaką ma wystawić fakturę na sprzedaż biletu, gdy klient kupujący go od nas takiej sobie zażyczy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?