Jakie informacji powinny znaleźć się w opinii wydanej przez OPS dotyczącej kandydata na rodzinę zastępczą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 20 września 2019 r.

PYTANIE

OPS (który nie jest PCPRem) otrzymał pismo sądu o zaopiniowanie na podstawie art. 5792 §1 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego konkretnej osoby fizycznej jako kandydata na rodzinę zastępczą.

Kto z pracowników OPS i na jakiej podstawie prawnej sporządza opinię na powyższy wniosek (czy asystent rodziny, czy pracownik socjalny, czy inny pracownik OPS)?

Na marginesie należy zauważyć, że zwłaszcza w przypadku osób, które nie korzystają z pomocy OPS następuje pozyskanie zupełnie nowych danych osobowych i konieczność realizacji RODO. W ustawie o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej nie ma odpowiednika do ww. art. 5792 §1 pkt 1 k.p.c., jak to się dzieje, np. w przypadku art. 5701 § 2 k.p.c. (któremu, wydaje się, że odpowiada art. 15 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

Z ustawy o pomocy społecznej również nie wynika obowiązek pracownika socjalnego sporządzenia tego rodzaju opinii.

Art. 76 ust. 4 pkt 2 w zw. z ust. 1 i ust. 4 pkt 1, art. 32 ust. 2, art. 42 ust. 7, art. 182 ust. 1 i 2 oraz art. 10 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wskazują, iż najbardziej właściwym organem do opiniowania na kandydata rodziny zastępczej jest PCPR.

Co w takiej sytuacji ma zrobić OPS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX