Jakie działania powinien podjąć OPS względem dłużnika alimentacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ośrodek Pomocy Społecznej zwraca się z zapytaniem, jak należy postąpić w przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny w okresie świadczeniowym 2015/2016 oraz 2016/2017 nie złożył oświadczenia majątkowego oraz uniemożliwił przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego. Decyzją z dnia 31.12.2015 r. został uznany za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych względem osoby uprawnionej. Kolejno w okresie świadczeniowym 2017/2018 złożył oświadczenie majątkowe, ponadto został z nim przeprowadzony wywiad alimentacyjny, w którym dłużnik wykazał, iż nie pracuje i nie jest zarejestrowany w PUP.

Jakie działania winien podjąć w tutejszej OPS względem danego dłużnika w myśl art. 5 ust. 3 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów?

Czy po zobowiązaniu do zarejestrowania się w PUP, którego dłużnik nie dokonał w wyznaczonym czasie, należy ponownie przeprowadzać procedurę uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań, czy od razu skierować wniosek o ściganie dłużnika do prokuratury i skierować zapytanie do CEPIKu, czy dłużnik posiada prawo jazdy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX