Jakie działania OPS winien podjąć wobec dłużnika alimentacyjnego, który zamieszkuje z osobami uprawnionymi pod jednym adresem? - OpenLEX

Jakie działania OPS winien podjąć wobec dłużnika alimentacyjnego, który zamieszkuje z osobami uprawnionymi pod jednym adresem?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ojciec dzieci pobiera świadczenia z funduszu na czworo dzieci, na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu. W dokumentach sprawy jest zaświadczenie komornika o bezskuteczności egzekucji (w którym adres dłużniczki matki - dzieci jest ten sam co wnioskodawcy). We wniosku nie występuje ona w składzie rodziny. Wnioskodawca nie zna jej miejsca zamieszkania. W trakcie okresu zasiłkowego dłużniczka, matka dzieci, a zarazem żona wnioskodawcy wraca do miejsca zameldowania. Zgłasza się na wywiad do organu właściwego i podaje, że obecnie mieszka u męża, nie wykazuje żadnych własnych dochodów. Została zobowiązana do zarejestrowania się w PUP. Z rodziną współpracuje asystent rodziny, w pomocy społecznej podają, że prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Czy w związku z tym, wnioskodawca powinien być wezwany do wyjaśnień?

Czy jest podstawa do wstrzymania czy uchylenia decyzji z urzędu?

Jakie działania podjąć względem dłużniczki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?