Jakie dane powinniśmy uwzględnić przy obliczaniu proporcji ze sprzedaży towarów przewłaszczonych (sprzedaż na zasadzie marży)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzimy działalność lombardową w postaci spółki z o.o., osiągamy przychody z odsetek od udzielonych pożyczek, zwolnione z VAT oraz osiągamy przychody z tytułu sprzedaży towarów używanych, przewłaszczonych z pożyczek niespłaconych. Towary te opodatkujemy na zasadzie marży. Do naszych rejestrów VAT wpisujemy marżę brutto, zostaje wyliczony VAT i kwota netto, która jest wykazywana w deklaracji VAT. W 2017 r. jesteśmy zobowiązani do dokonania korekty proporcji.

Jakie dane powinniśmy uwzględnić przy obliczaniu proporcji ze sprzedaży towarów przewłaszczonych (sprzedaż na zasadzie marży)?

Wartość przychodu ze sprzedaży zwolnionej (odsetek) mamy wpisaną do rejestru VAT, w rejestrze VAT mamy także marżę netto (ze sprzedaży towarów używanych).

Czy licząc proporcję w liczniku wpisujemy marżę netto, a w mianowniku marżę netto + przychody ze sprzedaży zwolnionej?

Czy w mianowniku nie powinno być kwoty sprzedaży (kwota zakupu + marża brutto), a w liczniku kwoty sprzedaży (kwota zakupu + marża brutto) + przychody ze sprzedaży zwolnionej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX