Jakie czynności powinien podjąć wójt, jeśli stwierdzono iż osoba fizyczna hoduje trzodę chlewną w budynku blaszanym, z odprowadzeniem gnojówki na grunt, a obornik składowany jest na gruncie przy granicy z działką sąsiednią?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 stycznia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 27 czerwca 2019 r.

PYTANIE

Jakie czynności powinien podjąć wójt, jeśli podczas kontroli, o której mowa w art. 379 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2018 r. poz. 799) – dalej p.o.ś. stwierdzono, że osoba fizyczna hoduje od połowy 2018 r. trzodę chlewną w budynku blaszanym, z odprowadzeniem gnojówki na zewnątrz budynku - na grunt, a obornik składowany jest na gruncie przy granicy z działką sąsiednią?

Czy może wydać decyzję, jeżeli w czasie kontroli nie stwierdzono wypływu gnojówki i odsiąków z obornika na grunt (ziemia była sucha niezanieczyszczona) na podstawie protokołu z ww. kontroli ?

Czy są w tym przypadku możliwe jeszcze dodatkowe procedury, które pozwolą stwierdzić, iż należy nakazać zaprzestania szkodliwego oddziaływania na środowisko?

Czy wójt powinien zakazać prowadzenia takiej działalność, czy wskazać czynności mające na celu zaprzestanie szkodliwego oddziaływania poprzez np. budowę zbiornika na gnojówkę oraz obornika zgodnie z przepisami?

Czy wójt ma kompetencje w ww. zakresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX