Jakie czynności należy podjąć, czy wystąpić do Ambasady RP (Konsulatu RP we Włoszech) z wnioskiem o pośrednictwo w pozyskaniu aktu zgonu dłużnika alimentacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 2 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Małoletniej osobie uprawnionej reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego przyznano świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy 2019/2020.

W dniu 31 sierpnia 2020 r. przedstawiciel ustawowy osoby uprawnionej do świadczeń z funduszu alimentacyjnego poinformował, że dłużnik alimentacyjny, który był Włochem i zamieszkiwał we Włoszech zmarł. Osoba ta oświadczyła również, że nie zna dokładnej daty zgonu (określiła tylko, że zgon dłużnika nastąpił w grudniu 2019 r. na terenie Włoch) oraz, że nie posiada aktu zgonu i że z uwagi na fakt, że nie byli małżeństwem takiego aktu zgonu nie otrzyma.

Jakie czynności organ powinien podjąć?

Czy można na podstawie ww. informacji uchylić prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, a następnie ustalić nienależnie pobrane świadczenia?

Czy należy wystąpić o akt zgonu dłużnika, aby wygasić dłużnikowi należności z funduszu alimentacyjnego w trybie art. 28 ust. 3 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2020 r. poz. 808 ze zm.)?

Jeżeli tak, to gdzie?

Która instytucja jest właściwa do wydania przedmiotowego aktu zgonu?

Jaka jest podstawa prawna do pozyskania przedmiotowego aktu zgonu?

Czy poinformować Sąd Okręgowy o zgonie dłużnika, który przebywał za granicą z uwagi na fakt, że do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego dołączone zostało zaświadczenie Sądu o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX