Jakich korekt dokonać w dokumentach rozliczeniowych, w sytuacji gdy ZUS nie uznał istnienia stosunku pracy od początku... - OpenLEX

Jakich korekt dokonać w dokumentach rozliczeniowych, w sytuacji gdy ZUS nie uznał istnienia stosunku pracy od początku zatrudnienia?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 3 maja 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy postąpić i jakich korekt dokonać w dokumentach rozliczeniowych ZUS, w sytuacji gdy ZUS nie uznał istnienia stosunku pracy od początku zatrudnienia?

W marcu 2015 r. sprawa została przegrana w sądzie w pierwszej instancji, odwołanie nie będzie składane. Składki ZUS były opłacane ze stosunku pracy. Umowa o pracę była zawarta na czas nieokreślony (pracodawca-matka, pracownik -córka). Aktualnie córka przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie ciąży przebywała na zwolnieniu lekarskich z powodu niezdolności do pracy- ciąża byłą zagrożona poronieniem).

Jak w tej sytuacji należy postąpić?

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Czy można w tej sytuacji uznać, że była to umowa zlecenia?

Jak najkorzystniej postąpić w tej sytuacji z punktu widzenia pracownika?

Sprawa ciągnie się od ubiegłego roku. Córka za wykonaną pracę otrzymywała wynagrodzenie, otrzymała również wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (pierwsze 33 dni) oraz za urlop wypoczynkowy, innych dochodów nie miała. Otrzymanego wynagrodzenia nie będzie zwracała. Otrzymała za 2014 rok PIT-11 z wykazanym dochodem ze stosunku pracy, opłaconymi składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?