Jakich dokonać księgowań, kiedy z części kilku maszyn składamy na jakiś czas nową maszynę, po czym ją rozkładamy i wracamy do stanu pierwotnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soprych Maciej
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jest firmą produkcyjną. Produkuje wyroby z tworzyw sztucznych dla przemysłu budowlanego. Spółka posiada wiele maszyn i urządzeń produkcyjnych, które zużywają się w procesie produkcyjnym. Niektóre z urządzeń produkcyjnych (formy, głowice) są użytkowane w odstępach czasu, przez wzgląd na specyfikę procesu produkcyjnego. Zdarza się, iż dział produkcji w okresach, gdy kilka głowic nie pracuje na dany moment, rozmontowuje te głowice i tworzy z elementów kilku głowic inną nową głowicę. Nie ponosi przy tym żadnych kosztów, gdyż elementy jak wspomniano wyżej są pozyskane z głowic, które na dany moment nie pracują oraz pracą rąk własnych.

W jaki sposób spółka powinna postąpić księgowo w opisanym przypadku?

Czy zlikwidować rozmontowane głowice i przyjąć nową głowicę na stan, a pozostałe części rozmontowanych głowic na magazyn?

Jeżeli tak, to w jaki sposób wycenić nowy środek trwały oraz części przyjęte na magazyn?

Co z amortyzacją?

Ponadto po pewnym czasie ta nowa głowica jest rozmontowywana a jej części wkładane są z powrotem do wcześniej zdemontowanych głowic, czyli wracamy do stanu pierwotnego, gdyż tego wymaga proces produkcyjny.

Co wówczas księgowo powinniśmy zrobić?

Jak wycenić?

Co z amortyzacją?

Głowice są oczywiście jedynie przykładem. Jest wiele innych przypadków tego typu. Problem ujawnił się w trakcie spisu z natury, okazało się bowiem, że mamy np. głowice, które nie zostały wprowadzone do rejestru, gdyż zostały stworzone z elementów innych głowic czasowo, a w przyszłości (trudno określić do końca jak długiej - jest to kwestia procesu produkcyjnego oraz zapotrzebowania na dany produkt na rynku) będą rozmontowane i włożone z powrotem do głowic pierwotnych, które są w rejestrze.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX