Jakich czynności winien dokonać OPS po uchyleniu decyzji w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego przez SKO i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 8 sierpnia 2021 r.

PYTANIE

W dniu 06.04.2021 r. Pan X złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na swoją matkę, urodzoną w dniu 1928-10-20, która legitymuje się orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS wydanym na stałe, w którym to w oparciu o obowiązujące przepisy ustalono: że Pani Y jest trwale niezdolna do samodzielnej egzystencji; data powstania niezdolności do samodzielnej egzystencji istniała w dniu 01.10.2019 r.

Jednym z warunków do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jest zgodnie z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych okres powstania niepełnosprawności: "Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia".

W wyniku analizy zgromadzonych dokumentów, w tym oświadczeń, organ ustalił, że zgodnie z orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS o niepełnosprawności Pani Y z dnia 2020-03-18 stopień niepełnosprawności istniał w dniu 2019-10-01.

W toku postępowania administracyjnego oraz w wyniku posiadanych dokumentów, w tym oświadczeń, organ ustalił, iż nie zostały zachowane przesłanki niezbędne do uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, o których mowa w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, tym samym odmówi Panu X prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wnioskowanego na matkę Panią Y.

Pan X złożył odwołanie od decyzji tutejszego Organu do SKO. Kolejno w dniu 29.06.2021 r. pan X dostarczył do tutejszego Organu akt zgonu swojej matki Pani Y, która zmarła w dniu 21.06.2021 r., akta zostały odesłane do SKO w dniu 29.06.2021 r.

Następnie dnia 12.07.2021 r. do Organu wpłynęła decyzja SKO uchylająca zaskarżoną decyzję GOPS i przekazało do ponownego rozpatrzenia, a przede wszystkim do przeprowadzenia poszerzonego rodzinnego wywiadu środowiskowego i zbadać sprawę sprawowania opieki przez Pana X.

Jakich czynności winien dokonać OPS po uchyleniu decyzji w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego przez SKO i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX