Jaki wpływ na wypłatę nagrody jubileuszowej ma obniżenie wynagrodzenia pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 maja 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy instytucją kultury. W listopadzie 2006 r. naszemu dyrektorowi został udzielony urlop bezpłatny na czas pełnienia funkcji starosty. W 2007 r. przyszedł do nas nowy dyrektor. W 2011 r. skończyła się kadencja starosty i nasz były dyrektor (obecnie również radny powiatowy) wrócił do pracy na zwykłe stanowisko ale z pensją taką, jaką ma obecny dyrektor. Wynagrodzenie zasadnicze - 3400 zł, dodatek stażowy - 680 zł, dodatek funkcyjny - 1020 zł. 24 maja 2011 r. radni mają obniżyć wynagrodzenie tej osoby, do adekwatnego do zajmowanego przez nią aktualnie stanowiska. 16 lipca 2011 r. pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy.

Ile wyniesie, w przypadku obniżenia wynagrodzenia (proszę wziąć pod uwagę 2 warianty: obniżka od 1 czerwca i obniżka od 1 lipca) np. do pensji zasadniczej - 2400 zł oraz dodatku stażowego - 480 zł, nagroda jubileuszowa dla tego pracownika?

Czy prawidłowa będzie kwota, którą stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a więc pensja z lipca?

Czy powinna być wyliczana średnia z kilku miesięcy?

16 lipca przypada w sobotę.

Kiedy wypłacić nagrodę jubileuszową w piątek (15 lipca), czy w poniedziałek (18 lipca)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX