Jaki wpływ na trwające umowy na czas określony ma orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości z dnia 13 marca 2014 r. dotyczące okresów wypowiedzenia umów terminowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zawadzka-Filipczyk Paulina
Odpowiedzi udzielono: 3 kwietnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 13 marca 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że europejskie unormowania dotyczące zatrudnienia terminowego oraz zasady niedyskryminacji nie zezwalają na różnicowanie okresów wypowiedzenia, czyli że niedopuszczalne jest stosowanie regulacji, które w odniesieniu do wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony powyżej 6 miesięcy dopuszczają możliwość zastosowania sztywnego dwutygodniowego okresu wypowiedzenia niezależnego od długości zakładowego stażu pracy. Przy umowach na czas nieokreślony długość okresu wypowiedzenia jest określana stosownie do stażu pracy danego pracownika i może wynosić od dwóch tygodni do trzech miesięcy.

1.

Czy w świetle tego orzeczenia długość okresu wypowiedzenia przy obecnie obowiązujących umowach terminowych z zapisaną możliwością rozwiązania umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem automatycznie ulegnie zmianie zgodnie z długością zakładowego stażu pracy? Czy dotyczy to tylko nowych umów zawieranych na czas określony?

2.

Czy trzeba podawać przyczynę wypowiedzenia? Czy pozostaje możliwość nie podawania przyczyny wypowiedzenia przy umowie na czas określony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX