Jaki wpływ na środki ZFŚS mają przekształcenia i podziały przedsiębiorstwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegorczyk Maja
Odpowiedzi udzielono: 17 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorstwo dokonało w dniu 30/5/2022 naliczenia wartości odpisu na ZFŚS dla szacowanej w 2022 ilości zatrudnionych, w tym uwzględniając osoby zatrudnione w zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP), jaka została utworzona z dniem 1 stycznia 2022. Następnie przedsiębiorstwo dokonuje wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) w trakcie roku kalendarzowego do spółki zależnej, która przed datą aportu nie zatrudniała nikogo.

Czy w momencie aportu ZCP do spółki zależnej, która ma miejsce w lipcu (21.07.2022 r.), konieczne jest przekazane środków zgromadzonych na rachunku bankowym ZFŚS spółki macierzystej do spółki zależnej w części odpowiadającej wartości dokonanego odpisu na 1 zatrudnionego w ZCP, pomniejszonej o cześć wykorzystaną na świadczenia udzielone osobom zatrudnionym w tymże ZCP w okresie od 1 stycznia 2022 r. do daty aportu?

Czy do ustalenia wartości odpisu na ZFŚS w spółce, do której dokonano aportu ZCP, należy przyjąć ilość miesięcy jej działalności od dnia aportu i dokonać przelewu na ZFŚS w wysokości odpowiadającego miesiącom jakie pozostały do końca roku 2022?

Czy do ustalenia średniej wartości zatrudnienia w spółce, do której aportem została wniesiona ZCP należy przyjąć liczbę zatrudnionych w poszczególnych miesiącach od dnia aportu do dnia 31.12.2022 r. i następnie podzielić przez ilość miesięcy, w jakich występowało zatrudnienie?

Czy może ustaloną sumę wartości miesięcznego zatrudnienia należałoby podzielić przez 12 miesięcy?

Firma, do której dokonanoaportuZCP z dniem21.07.2022 r. nie jest zobowiązana do tworzeniaFunduszuŚwiadczeńSocjalnych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX