Jaki tryb postępowania powinien wszcząć organ, jeśli inwestor rozebrał i odtworzył budynek mieszkalny wraz z garażem, zlokalizowanym w odległości 88 cm od działki sąsiedniej, a pozwolenie na przebudowę i rozbudowę dotyczyło wyłącznie budynku mieszkalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2016 r.
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 11 lutego 2016 r.

PYTANIE

W 2011 r. inwestor uzyskał pozwolenie na przebudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem wraz z rozbiórką budynku mieszkalnego. Zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym rozbiórce miał podlegać jedynie budynek mieszkalny wraz z fundamentami. Garaż zgodnie z dokumentacją nie podlegał przebudowie w związku z tym, że pozostawał w zbliżeniu do granicy działki na odległość 88 cm. Inwestor jednak rozebrał cały budynek wraz z garażem i odtworzył budynek mieszkalny i garaż z zachowaniem kształtu według projektu budowlanego. Rozbiórka ścian garażu była poszerzeniem zakresu planowanych robót i stanowi odstępstwo od warunków pozwolenia na budowę. Odtworzenie budynku w odległości 88 cm od granicy z działką sąsiednią stanowi naruszenie warunków technicznych. Działka inwestora jest szersza niż 16 m. Roboty przy budynku zostały już zakończone. Organ nadzoru budowlanego wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku mieszkalnego z wyłączeniem części garażowej, co do której toczy się postępowanie administracyjne.

Jaki powinien być prawidłowy tryb postępowania?

Jaka powinna zapaść decyzja?

W oparciu o jaką podstawę prawną powinna zapaść decyzja (art. 51 ust. 1 pkt 1 pr. bud., art. 51 ust.1 pkt 2, czy art. 51 ust. 1 pkt 3)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX