Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2016 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2015 r.

PYTANIE

Amerykańska spółka z o.o. będąca komandytariuszem powinna płacić podatek dochodowy od osób prawnych w Polsce (w formie zaliczek na podatek od bieżących dochodów spółki komandytowej). Dochody w Polsce muszą być potraktowane jako dochody osiągane za pośrednictwem polskiego zakładu.

Jak formalnie powinna wyglądać kwestia rozliczenia podatku w Polsce?

Jakie obowiązki rejestracyjne istnieją po stronie spółki, która ma płacić podatek – czy i na jakich drukach firma powinna zgłosić się w Urzędzie Skarbowym?

Czy musi uzyskać polski NIP?

Czy spółka powinna prowadzić odrębną ewidencję jako "podkładkę" pod płacone zaliczki?

Na jakim druku firma rozliczy swoje podatki w ujęciu rocznym?

Firma nie ma obowiązku prowadzenia odrębnej księgowości. Na podstawie umowy spółki komandytowej oraz danych wynikających z ksiąg tej spółki będzie ustalała wysokość miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych dla spółki amerykańskiej.

Co w sytuacji gdy Amerykańska spółka z o.o. ponosi koszty związane z dochodami uzyskanymi w ww. zakładzie (np. poniosła koszt notariusza w związku z przerejestrowaniem nieruchomości wniesionej w formie aportu, opłaciła pełnomocnictwa dla osoby reprezentującej firmę przed Urzędem Skarbowym, zleciła polskiej firmie obsługę rozliczeń podatkowych)?

Czy poniesione koszty należy doliczyć "na kartce" i uwzględnić jako obniżenie dochodu wydzielonego ze spółki komandytowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?