Jaki sposób wybrnięcia z takiej sytuacji byłby adekwatny i możliwy do realizacji bez konieczności wszczynania całej procedury zmiany DUŚ w trybie u.o.o.ś.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do urzędu wpłynął wniosek o sprostowanie oczywistej omyłki z art. 113 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256) - dalej k.p.a. w decyzji środowiskowej dot. szerokości jezdni z 5,5 m na 6 m, co wynikło z omyłki projektanta w KIP, który nie uwzględnił przepisów technicznych dot. przedmiotowej kategorii drogi. Decyzja jest już prawomocna. Sama szerokość pasa drogowego ani inne parametry drogi nie ulegną zmianie. Zakres oddziaływania inwestycji - 100 m wskazany był od granic pasa drogowego a nie od szerokości jezdni, więc się nie zmieni. Droga przebiega przez teren, na którym nie występują żadne obszary chronione w tym Natura2000. Inwestycja realizowana będzie tzw. ZRIDem, ale na chwilę obecną procedura ta nie została jeszcze przeprowadzona i brak decyzji zezwalającej na realizację drogi.

Czy ewentualnie można byłoby zastosować tu na zasadzie analogii art. 72 ust. 2 pkt 1a lit. c ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2020 r. poz. 283) - dalej u.o.o.ś.?

Jaki sposób wybrnięcia z takiej sytuacji byłby adekwatny i możliwy do realizacji bez konieczności wszczynania całej procedury zmiany DUŚ w trybie u.o.o.ś.?

Co powinien zrobić organ gminy w tej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX