Jaki organ powinien uporządkować obszar szczególnego zagrożenia powodzią, usuwając drzewa i krzewy, które tamują swobodny przepływ wód powodziowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 16 września 2014 r.

PYTANIE

Na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią (międzywale Odry) rosną wieloletnie drzewa, krzewy, które hamują swobodny przepływ wód powodziowych. Urząd gminy wystąpił z pismem do nadleśnictwa o uporządkowanie terenu międzywala. Nadleśnictwo przekazało pismo gminy do RDOŚ, ponieważ jest to teren objęty obszarem Natura 2000. RDOŚ wydał opinię negatywną co uporządkowania międzywala, ponieważ w wyniku prac porządkowych nastąpi zniszczenie siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt. Jednocześnie wskazał, że zgodnie z art. 88l ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. dyrektor RZGW może nakazać usunięcie drzew lub krzewów z obszarów szczególnego zagrożenia powodzią. Decyzja nakazująca usunięcie drzew powinna być uzgodniona z dyrektorem ochrony środowiska. Wystosowane zostało pismo do RZGW w sprawie podjęcia działań wynikających z art. 88l pr. wod. wraz z dotychczasową korespondencją. RZGW w odpowiedzi poinformował, że całość korespondencji została przekazana do IMiGW - wykonawcy planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Istnieje ryzyko zagrożenia powodziowego ludzi i ich mienia, tak jak to miało miejsce w czasie powodzi z 1997 r., kiedy spływ wód został zahamowany przez porastające drzewa i krzewy, a wody powodziowe w efekcie przelewały się przez wał i spowodowały wyrwy w wale.

Na jakiej podstawie należy prowadzić dalsze działania?

Zgodnie z art. 88b ust. 2 pkt 2 lit. b pr. wod., istnieje ryzyko powodziowe, które spowoduje negatywne skutki dla życia i zdrowia ludzi. Wiemy, że nadleśnictwo, które jest właścicielem działki, opiera się na opinii RDOŚ i nie chce porządkować terenu międzywala.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX