Jaki organ jest właściwy do rozpatrzenia wniosku koła łowieckiego o umorzenie czynszu za dzierżawę obwodu łowieckiego polnego w przedstawionej sytuacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 3 lutego 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaki organ jest właściwy do rozpatrzenia wniosku koła łowieckiego o umorzenie czynszu za dzierżawę obwodu łowieckiego polnego?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1226) – dalej pr. łow., obwody łowieckie wydzierżawiają, na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz właściwej izby rolniczej:

1)

obwody łowieckie leśne - dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe;

2)

obwody łowieckie polne - starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej.

Stosownie zaś do art. 31 pr. łow. wydzierżawiający obowiązany jest rozliczyć otrzymany czynsz dzierżawny między nadleśnictwami i gminami, przy czym nadleśnictwu przypada czynsz odpowiadający powierzchni państwowych gruntów leśnych, a gminom - odpowiadający pozostałej powierzchni obwodu łowieckiego. Jak wynika z powyższego, pieniądze, jakie wpłyną za dzierżawę, nie należą ani do starosty, ani do dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Należą do gmin i nadleśnictw. Kolo łowieckie zwróciło się do starosty z wnioskiem o umorzenie należności za czynsz dzierżawny, uzasadniając wniosek złą kondycją finansową koła.

Czy starosta ma umocowanie prawne do umorzenia należności za czynsz, skoro - jak wynika z przepisów - pieniądze z tego tytułu nie należą do niego, lecz do gmin i nadleśnictw? Jeśli tak, to z jakich przepisów to wynika? Jeśli nie, to komu ma przesłać do rozpatrzenia wniosek koła o umorzenie czynszu za dzierżawę obwodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX