Jaki okres, organ badający dobrą reputację musi wziąć pod uwagę, żeby określić liczbę operacji transportowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 23 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 7d ust. 4 pkt 1 ustawy z 6.09.2001 r. o transporcie drogowym - dalej u.t.d., przy dokonywaniu oceny dobrej reputacji, organ, o którym mowa w art. 7 ust. 2, bierze pod uwagę w szczególności: 1) czy liczba stwierdzonych naruszeń jest nieznaczna w stosunku do liczby kierowców zatrudnionych przez przedsiębiorcę bądź będących w jego dyspozycji oraz skali prowadzonych operacji transportowych. Zgodnie z art. 94b u.t.d. nałożoną karę pieniężną za najpoważniejsze naruszenie określone w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 lub poważne naruszenie określone w załączniku I do rozporządzenia Komisji (UE) 2016/403 uważa się za niebyłą po upływie roku od dnia wykonania decyzji administracyjnej o jej nałożeniu. Zgodnie z art. 94a u.t.d. nałożoną karę pieniężną uważa się za niebyłą po upływie 2 lat od dnia wykonania decyzji administracyjnej o jej nałożeniu.

Jaki okres przy określeniu częstotliwości naruszeń (liczby stwierdzonych naruszeń) należy wziąć pod uwagę przy badaniu dobrej reputacji przedsiębiorcy?

Jaki okres organ badający dobrą reputację musi wziąć pod uwagę, żeby określić skalę (liczbę) operacji transportowych? Czy ma tu zastosowanie Załącznik II Rozporządzenia Komisjii (UE) 2016/403 z 18.03.2016 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 w odniesieniu do klasyfikacji poważnych naruszeń przepisów unijnych, które mogą prowadzić do utraty dobrej reputacji przez przewoźnika drogowego, oraz zmieniające załącznik III do dyrektywy 2006/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i należy wziąć pod uwagę działalność gospodarczą przedsiębiorcy w okresie jednego roku? Czy organ może sobie wybrać dowolny okres, dla przykładu okres ostatnich 3 miesięcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX