Jaki kurs waluty w WNT należy stosować do przeliczenia zbiorczych faktur korygujących (korekta „in plus”), wystawionych z powodu okoliczności, które wystąpiły po dokonaniu i zafakturowaniu sprzedaży?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2019 r.

PYTANIE

Do przeliczenia zbiorczych faktur korygujących (korekta "in plus"), wystawionych z powodu okoliczności, które wystąpiły po dokonaniu i zafakturowaniu sprzedaży, należy stosować kurs średni waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający wystawienie zbiorczej faktury korygującej, co potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 30.04.2015 r., ILPP4/4512-1-32/15-2/BA, wskazując, że "dla przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej na zbiorczej fakturze korygującej w walucie obcej na złote, Zainteresowany powinien zastosować kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski (bądź ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej.

Czy powyższe rozwiązanie można zastosować do faktur zakupowych w walutach dot. wewnątrzwspólnotowych nabyć, gdy po dostawach udzielany są zbiorcze korekty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX