Jaki jest właściwy organ do przyjmowania zgłoszeń instalacji laboratoryjnych znajdujących się na terenie zakładów, które nie należą do kategorii mogących znacząco oddziaływać na środowisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 13 sierpnia 2014 r.

PYTANIE

W wielu firmach funkcjonują laboratoria, w których prowadzone są prace o różnej skali (laboratorium może funkcjonować w małym pomieszczeniu z jednym dygestorium i wykonywać prace w oparciu o środki, których waga to kilka gram, ale może być również ogromnym obiektem, w którym bada się, testuje lub uzyskuje produkty o gabarytach liczonych w metrach i ciężarze wielu ton). Ważne jest to, że mówimy o działalności stricte laboratoryjnej a nie produkcyjnej prowadzonej w warunkach laboratoryjnych (np. naważanie lub klejenie produktu w dygestorium). We wspomnianych laboratoriach (często bez podobnej produkcji w danym zakładzie) wykonuje się przeróżne operacje. Mogą to być przemiany chemiczne, powlekanie z zastosowaniem rozpuszczalników i wiele innych działalności wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś. Problem dotyczy dwóch kwestii.

Zakładając, że na terenie firmy nie znajdują się przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, jak w przypadku takich przedsiębiorców prowadzić postępowanie np. w przedmiocie wydania pozwolenia na budowę?

Czy potrzebna jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?

Jaki organ będzie właściwy do wydawania pozwoleń środowiskowych (przyjmowania zgłoszeń itp.) dla firm posiadających takie laboratoria?

Na koniec warto jeszcze podkreślić, iż cały czas mówimy o prawdziwych laboratoriach, w których przeprowadza się badania, a powstałe w ramach tej działalności produkty pracy laboratoryjnej nie są sprzedawane na zewnątrz.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX