Jaki jest prawidłowy tok postępowania w procedurze zmierzającej do utrzymania urządzeń wodnych, które gmina przebudowała dla odbioru wód opadowych z nowo wybudowanej kanalizacji deszczowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 28 stycznia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 18 sierpnia 2020 r.

PYTANIE

Jaki jest prawidłowy tok postępowania w procedurze zmierzającej do utrzymania urządzeń wodnych (rowów), które gmina przebudowała dla odbioru wód opadowych z nowo wybudowanej kanalizacji deszczowej?

Przebudowane rowy wcześniej funkcjonowały jako urządzenia melioracji szczegółowej. Rowy były odtworzone jako rowy ziemne, umocnione "faszyną". Właścicielami gruntów pod rowami w większości są osoby fizyczne. Na wykonanie robót związanych z przebudową Gmina otrzymała zgodę poszczególnych właścicieli nieruchomości. W wyniku wykonanych inwestycji na majątku Gminy powstały nowe środki trwałe. Do czasu obowiązywania pozwoleń wodnoprawnych, w których nałożono na Gminę obowiązek utrzymywania tych rowów w całości, Gmina za zgodą właścicieli nieruchomości pod rowami wykonywała roboty konserwacyjne tych urządzeń. Obecnie nowo wydawane pozwolenia wodnoprawne nie nakładają obowiązku utrzymywania rowów na całej długości, tylko wyznaczane są krótkie odcinki w rejonie wylotu, w tzw. zasięgu oddziaływania.

Czy w omawianej sytuacji mają zastosowanie przepisy dotyczące urządzeń melioracji wodnej czy urządzeń wodnych (rowów)?

Jak Gmina powinna postąpić, aby rowy były utrzymywane i nie ulegały degradacji?

W sytuacji nawalnych opadów i zwiększonych ilości odprowadzanej wody (przy braku konserwacji- zarośnięte koryto), czy Gmina może być narażona na konieczność zapłaty odszkodowań za zalania nieruchomości sąsiadujących z rowami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX