Jakie działania powinien podjąć organ administracji jeżeli zarządca sukcesyjny przestał spełniać jeden z warunków do uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w zakresie przewozu rzeczy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 17 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z 5.07.2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw organ administracji publicznej, który wydał decyzję związaną z przedsiębiorstwem, potwierdza, w drodze decyzji, możliwość wykonywania decyzji związanej z przedsiębiorstwem przez zarządcę sukcesyjnego, jeżeli: 1) są spełnione warunki do uzyskania tej decyzji, określone w odrębnych przepisach; 2) zarządca sukcesyjny przedłoży dokumenty potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w pkt 1; 3) zarządca sukcesyjny oświadczy, że przyjmuje wszystkie warunki zawarte w tej decyzji i zobowiązuje się do wykonania związanych z nią obowiązków. W dniu 8.03.2021 r. została wydana decyzja potwierdzająca możliwość wykonywania decyzji (zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w zakresie przewozu rzeczy) przez zarządcę sukcesyjnego na okres nie dłuższy niż do dnia 1.01.2023 r.

Co w przypadku, gdy zarządca sukcesyjny przestał spełniać jeden z warunków do uzyskania tej decyzji określony w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6.09.2001 r. o transporcie drogowym?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (WE) 1071/2009 aby spełnić wymóg określony w art. 3 ust. 1 lit. a), przedsiębiorca musi w danym państwie członkowskim siedziby, gdy zezwolenie zostanie wydane - dysponować co najmniej jednym pojazdem, który został zarejestrowany lub wprowadzony do ruchu i dopuszczony do użytkowania zgodnie z przepisami tego państwa członkowskiego, niezależnie od tego, czy jest właścicielem tego pojazdu czy użytkownikiem z innego tytułu, np. na podstawie umowy najmu z opcją zakupu, umowy najmu lub umowy leasingu. Zarządca sukcesyjny nie posiada żadnego pojazdu.

Czy ma w tym przypadku zastosowanie art. 13 ust. 1 lit. b rozporządzenia (WE) Nr 1071/2009?

Co należy zrobić z decyzją potwierdzająca możliwość wykonywania decyzji - zezwolenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX