Jaki dokument będzie wiarygodny dla starosty, który jest zobowiązany do wszczęcia postępowania administracyjnego zmierzającego do wydania decyzji o zwrocie niesłusznie pobranego ekwiwalentu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaki inny dokument (oprócz informacji przekazanej z ZUS-u czy to w formie decyzji czy zaświadczenia czy jakiejkolwiek innej) będzie wiarygodny dla starosty, który jest zobowiązany do wszczęcia postępowania administracyjnego zmierzającego do wydania decyzji o zwrocie niesłusznie pobranego ekwiwalentu za dany okres przez beneficjanta, który niesłusznie pobiera ekwiwalent w związku z nabyciem praw emerytalnych (lub rentowych)?

ZUS dwukrotnie odmówił udzielenia informacji o nabyciu praw emerytalnych (lub rentowych) w stosunku do osoby, która pobiera ekwiwalent za zalesienie gruntu rolnego. Starosta nie może na podstawie tylko wieku beneficjenta ustalić, że nabył on prawa emerytalne (gdyż nabycie praw wiąże się zarówno z wiekiem jak i ilością lat przez które odprowadza się składki).

Czy przesłuchanie beneficjanta i sporządzenie protokołu, w którym zawarta będzie informacja o nabyciu przez niego praw emeryt./rentowych (i może uda się do tego dołączyć kopię decyzji o przyznaniu emerytury/renty) będzie dokumentem wystarczającym do wszczęcia postępowania w sprawie zwrotu niesłusznie pobranej kwoty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX