Jaką wydać decyzję dotyczącą dodatku mieszkaniowego, jeżeli ustalono, że liczba osób wspólnie zamieszkujących jest niższa niż podana w obu deklaracjach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 10 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ośmioosobowa rodzina otrzymywała dodatek mieszkaniowy.

Po zakończeniu realizacji jednej z decyzji (obowiązującej od kwietnia do września 2021 r.) i w trakcie realizacji drugiej (obowiązuje od listopada do kwietnia br.) okazało się, że w rzeczywistości faktyczna liczba osób wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących była mniejsza niż wskazana w deklaracjach zarówno jednego jak i drugiego wniosku.

Artykuł 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o dodatkach mieszkaniowych stanowi, że jeżeli w wyniku przeprowadzonego wywiadu organ ustali, że faktyczna liczba osób stale zamieszkujących jest mniejsza niż wskazana w deklaracji, należy odmówić przyznania dodatku mieszkaniowego.

W związku z nowymi okolicznościami faktycznymi, wznowiono postępowanie dotyczące wskazanych dwóch okresów, a wypłatę świadczeń zawieszono.

Jaką wydać decyzję dotyczącą dodatku mieszkaniowego, jeżeli ustalono, że liczba osób wspólnie zamieszkujących jest niższa niż podana w obu deklaracjach?

Czy odmówić przyznania dodatku mieszkaniowego, sugerując się brzmieniem powyższego artykułu i uznać świadczenia za nienależnie pobrane, czy obliczyć dodatek mieszkaniowy ponownie dla mniejszej liczby osób?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX