Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W lipcu 2010 r. został zakupiony budynek o charakterze usługowo-mieszkalnym, jednak w całości jest on przeznaczony na działalność gospodarczą. Powyższy budynek został oddany po raz pierwszy do użytku w styczniu 2005 r. przez poprzedniego właściciela, a więc jest to budynek używany więcej niż 5 lat. Przy zakupie tego budynku w akcie notarialnym nie ma oddzielnie wartości gruntu oraz wartości samej nieruchomości.

Jaką wartość początkową przyjąć do amortyzacji: czy wartość wynikającą z aktu notarialnego (cenę sprzedaży wraz z opłatami) czy też muszę wyłączyć z wartości ogółem wartość gruntu, gdyż amortyzacja gruntów nie stanowi kosztów uzyskania przychodu i jak ustalić tę wartość gruntu?

Czy mogę ten budynek potraktować jako używany i zastosować większą stawkę amortyzacji (jak liczyć 5 lat jako kalendarzowych czy jako podatkowych)?

Czy część mieszkalna, która wykorzystywana jest także na działalność gospodarczą musi być amortyzowana jako budynek mieszkalny, np. w sposób uproszczony (podatek od nieruchomości płacony jest jako od działalności gospodarczej)?

Jeśli zastosowałabym indywidualną stawkę amortyzacji tego budynku (budynek używany) i okres amortyzacji byłby krótszy niż 10 lat to jakie czynności musiałabym wykonać w zakresie podatku dochodowego (czy wówczas musiałabym dokonać korekty amortyzacji w każdym roku użytkowania)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację