Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 11 lutego 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jawna, będąca podatnikiem VAT, zajmuje się produkcją i montażem stolarki okiennej oraz drzwi z PCV i aluminium. W lutym 2011 r. otrzymamy zlecenie od wspólnoty mieszkaniowej na wykonanie, demontaż starych oraz montaż nowych wykonanych przez nas okien na klatce schodowej, w piwnicach oraz kotłowni wielorodzinnego budynku, administrowanego przez wspólnotę. Naszą pracę klasyfikujemy jako: usługa budowlano montażowa – roboty instalacyjne stolarki budowlanej PKWIU 45.42.1, przy czym montowane okna są naszej produkcji.

W budynku znajdują się lokale o powierzchni poniżej i powyżej 150 m2.

Czy możliwe jest zastosowanie stawki obniżonej 8% na całe zlecenie (obejmuje okna na klatce schodowej, piwnicy i kotłowni), biorąc pod uwagę art. 41ust. 12 i dalsze u.p.t.u. oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?

W myśl ww. rozporządzenia z załącznika 1 wykreśla się punkt o możliwości stosowania stawki 8% przez producentów okien i drzwi.

Czy stawkę obniżoną można stosować dla usługi niezależnie od faktu, że w budynku są lokale poniżej i powyżej 150 m2?

Czy zastosowanie stawki 8% VAT do sprzedaży drzwi i okien z montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego jest już bardziej klarowna w świetle ocen organów podatkowych?

Czy zastosowanie stawki obniżonej 8% VAT do sprzedaży okien wraz z montażem dla wspólnoty mieszkaniowej, która zamówiła usługę, gdyż zamierza wymienić okna na klatce schodowej, w piwnicy oraz kotłowni (nie ma wymiany w lokalach mieszkalnych) w całym budynku wielorodzinnym o charakterze mieszkaniowym, można uznać za prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?