Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka akcyjna prowadzi działalność polegającą na wynajmowaniu powierzchni biurowych i mieszkalnych. W swoich środkach trwałych posiada między innymi dwa budynki:

- budynek biurowy A

W 2006 r. został wniesiony do spółki aport w postaci gruntu, na którym został wybudowany budynek biurowy. Został on oddany do użytkowania w 2008 r. i od razu wynajęty. VAT przy wytworzeniu środka trwałego został w całości odliczony. Najem był w całości opodatkowany stawką VAT 22% lub 23%. Nie przeprowadzono w nim modernizacji, których wartość przekraczałaby 30% wartości początkowej.

- budynek biurowy B

Został kupiony w 2004 r. od osoby fizycznej (zakup nie podlegał VAT) i przekazany do przebudowy. Został oddany do użytkowania w 2006 r. VAT dotyczacy modernizacji budynku został w całości odliczony. Część budynku służyła wynajęciu, a część do prowadzenia opodatkowanej działalności Spółki. VAT przy wytworzeniu środka trwałego został w całości odliczony. Najem był w całości opodatkowany odpowiednimi stawkami VAT 22% lub 23%. Nie przeprowadzono w nim modernizacji, których wartość przekraczałaby 30% wartości początkowej.

W 2016 r. spółka planuje sprzedaż obu nieruchomości.

Z jakimi stawkami VAT będzie to sprzedaż dla każdego budynku osobno?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację