Jaką stawkę należy zastosować wystawiając fakturę dla spółki, które weszła we wszelkie prawa po innej spółce, do której stosowano WDT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 14 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Polska spółka podpisała umowę z duńską spółką A. W ramach umowy spółka polska miała dostarczyć towar (bramy, które robiła na zlecenie zgodnie z projektem). W okresie od stycznia do lipca 2019 roku spółka polska dokonała dostaw WDT, przy czym ostateczne rozliczenie projektu miało nastąpić pod koniec roku 2019. Z powodu kłopotów finansowych spółki duńskiej A, spółka duńska sprzedała cały projekt, który realizowała innej spółce duńskiej B (zaznaczając przy tym, że Polska spółka wystawi jeszcze jedną fv ostatecznie rozliczającą projekt – już na duńską spółkę B, na co duńska spółka B przystała). Spółka duńska B weszła we wszelkie prawa dot. towaru, który spółka duńska A zakupiła oraz rozpoczęte projekty. Ostatecznie koszty związane z realizacją zamówienia okazały się wyższe i spółka polska (zgodnie ze wcześniejszą umową) powinna była wystawić w 12/2019 ostateczną fv rozliczającą projekt – zgodnie z umową na rzecz podmiotu duńskiego B.

Pierwotne fv były dostawą wewnątrzwspólnotową na rzecz podmiotu A, a fv ostatecznie rozliczająca koszty projektu powinna być wystawiona na rzecz duńskiej spółki B i powinna korygować pierwotne ceny towaru (z miesiąca stycznia do lipca 2019).

Czy w związku z tą sytuacją spółka polska może wystawić fv na duński podmiot B ze stawką VAT "zero"? Czy powinna to być FV korekta czy zwykła FV, ale z adnotacją, iż jest to "korekta do wcześniejszych fv na duńską spółkę A"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX