Jaką stawkę należy zastosować (3% czy 1%) przy obliczaniu wysokości opłaty przekształceniowej zawartej w zaświadczeniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2019 r.

PYTANIE

W 2000 r. wnioskodawca nabył prawo użytkowania wieczystego budynku usługowego (sklepu), w którym prowadził działalność handlową, płacąc stawkę użytkowania wieczystego w wysokości 3%. 17.01.2019 r. użytkownik wieczysty złożył do burmistrza o wypowiedzenie dotychczasowej stawki procentowej naliczonej dla budynku usługowego tj. 3% na stawkę 1%, gdyż od 2005 r. budynek ten użytkowany jest wyłącznie na cele mieszkaniowe. Do wniosku załączona została decyzja starosty powiatowego z 14.10.2004 r. o zmianie sposobu użytkowania tego budynku usługowego na budynek mieszkalny. Zgodnie z ewidencją gruntów działka do dnia dzisiejszego oznaczona jest jako Bi - inne tereny zabudowane.

Czy w tym przypadku organ może wypowiedzieć dotychczasową umowę naliczając nową stawkę w wys. 1%?

Czy organ może zadziałać na korzyść użytkownika wieczystego uznając, że działka podlega ustawie z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów – dalej u.p.p.u.w. i z 1.01.2019 r. z mocy prawa dokonało się dla niej przekształcenie?

Jaką stawkę należy zastosować (3% czy 1%) przy obliczaniu wysokości opłaty przekształceniowej zawartej w zaświadczeniu wydanym na podstawie u.p.p.u.w.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX