Jaką stawkę amortyzacyjną zastosować do budowli wybudowanej na cudzym gruncie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2019 r.

PYTANIE

Jednostka (uczelnia) chce przystąpić do porozumienia z 3 wspólnotami i wziąć udział w budowie zbiorczej wiaty śmietnikowej dla tych podmiotów w miejsce starej wiaty – w bardzo złym stanie technicznym (posadowiona jest ona na gruncie miasta – nie jest określony aktualny właściciel wiaty). Udział jednostki to 30% poniesionych nakładów. Uczestnicy porozumienia po zakończeniu inwestycji prawdopodobnie podpiszą umowę dzierżawy gruntu, na której znajduje się wiata.

Czy właściwym jest podejście do tej inwestycji jako do ulepszenia obcego środka trwałego, a co za tym idzie "zbieranie" kosztów inwestycji na koncie "środki trwałe w budowie" i po jej zakończeniu przeniesienie do inwestycji w środkach obcych?

Czy taki tok postępowania jest prawidłowy w sytuacji, gdy nie mamy odpowiedniego tytułu prawnego do terenu na którym znajduje się istniejąca wiata?

Czy też już w momencie ponoszenia nakładów na inwestycję jednostka powinna dysponować odpowiednim tytułem prawnym, dzierżawa, a po poniesieniu kosztów ująć tą inwestycję w ewidencji środków trwałych?

W naszej polityce rachunkowości znajduje się zapis iż inwestycje w obce środki trwałe amortyzuje się z 10% stawką umorzenia (dla budynków lub budowli) i tak byśmy amortyzowali podatkowo ten środek trwały.

Czy w oparciu o zapisy rachunkowe można zastosować tą samą stawkę amortyzacji, czy też właściwe jest zastosowanie stawki 2,5% - zgodniej z KŚT dla tego rodzaju majątku (wiata będzie trwale połączona z gruntem poprzez fundament, będzie miała przegrody boczne i dach, będzie posiadała wydzielone boksy) - 109 (gdyż okres ekonomicznej użyteczności będzie dłuższy niż 10 lat)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX