Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 7 sierpnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę działalność gospodarczą, jestem czynnym podatnikiem VAT, działalność jest opodatkowana VAT. W czerwcu rozszerzyłam wpis do ewidencji działalności gospodarczej o dodatkowe usługi tj. 55.20.Z "Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania". Chciałabym wynajmować kilka pokoi na cele turystyczne (2-3). Budynek mieszkalny, w którym znajdują się pokoje na wynajem jest budynkiem, w którym zamieszkuję wraz z rodziną, kupionym prywatnie na podstawie aktu notarialnego. Wynajmowi podlegałoby poddasze. Zanim dojdzie do odpłatnego wynajmu na cele turystyczne ponoszę i będę ponosiła wydatki bieżące związane z remontem ww. poddasza.

Jaką stawką VAT opodatkowane są usługi wynajmu pokoi w budynku mieszkalnym na cele rekreacyjne?

Czy będę mogła odliczyć VAT od wydatków związanych z bieżącym remontem poddasza (czy w całości)?

Czy późniejsza rezygnacja z wynajmu pokoi i zaprzestanie wykorzystywania ich w ramach działalności gospodarczej, tj. działalności opodatkowanej będzie rodziło obowiązek naliczenia VAT w momencie wycofania lub obowiązek korekty VAT od wydatków remontowych?

W jakiej wysokości?

W jakim okresie?

Jak wygląda kwestia odliczania podatku naliczonego od mediów doprowadzonych do ww. pokoi - czy przysługuje odliczenie proporcjonalne w stosunku do zajmowanej powierzchni pokoi pod wynajem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?