Jaką stawką VAT opodatkować sprzedawane pakiety usług, które zawierają bilety wstępy na baseny zewnętrzne, stanowiące usługę obcą?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 15 listopada 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę pensjonat wraz z restauracją. W celu zwiększenia sprzedaży zawarłem umowę z firmą GROUPON na sprzedaż voucherów. Pojedynczy voucher o wartości 650 zł dotyczy pakietu usług naszego pensjonatu (noclegi wyżywienie) oraz prezentu w postaci biletu na baseny termalne. Bilety te są zasadniczym elementem zwiększającym atrakcyjność oferty. Niezależnie od tego czy goście skorzystają z basenów czy też nie cena voucheru jest stała. Problem polega na tym, że baseny to usługa obca, którą muszę zakupić. Następnie bilety wręczam gościom, którzy przyjechali do ośrodka i wyrażają chęć skorzystania z basenów. Zarówno usługi hotelowe jak i baseny są objęte stawką VAT 8%. W przypadku jednak nabywania dla bezpośredniej korzyści turysty usług obcych mamy do czynienia z usługą turystyczną objętą stawką 23% na zasadzie VAT marży co powoduje nieopłacalność takiej oferty.

Czy jest jakiś sposób uniknięcia VAT marży, na przykład czy można zawrzeć z kontrahentem posiadającym baseny termalne umowę na pośrednictwo w sprzedaży biletów?

Wówczas w zasadzie będę świadczył tylko własne usługi hotelowe i gastronomiczne oraz dodatkowo usługi pośrednictwa.

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access