Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2014 r.
Autor odpowiedzi: Wojtas Michał
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2013 r.

PYTANIE

Firma polska jest zarejestrowana w Polsce (firma X), posiada NIP UE dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ze szwedzką firmą podpisała kontrakt na wytworzenie i montaż konstrukcji stalowej. Elementy konstrukcji stalowej są wytwarzane w Polsce, a następnie wywożone do Szwecji i tam montowane na placu budowy. Prace trwają kilka miesięcy. Zgodnie z polskimi przepisami firma X dla szwedzkiego klienta za dostawę z montażem wystawia fakturę ze stawką NP.

Polska firma X zleciła wykonanie wyżej wymienionych prac innej polskiej firmie (podwykonawca, firma Y) i podpisała dwie odrębne umowy – jedną w lipcu 2012 r. na wytworzenie konstrukcji stalowych, drugą w październiku 2012 r. na montaż wytworzonych konstrukcji na placu budowy w Szwecji. W związku z powyższym polski podwykonawca (firma Y) wystawił na firmę X dwie odrębne faktury zgodnie z zawartymi umowami – jedną na wytworzenie konstrukcji stalowej ze stawką 23%, drugą na usługę montażu na placu budowy w Szwecji ze stawką NP.

Czy podwykonawca postąpił prawidłowo?

Czy firma X ma prawo do odliczenia VAT z faktury na wytworzenie konstrukcji stalowych?

Usługę montażu w Szwecji wykonują również inni podwykonawcy firmy X. Transport wytworzonych konstrukcji z Polski do Szwecji jest w gestii firmy X. Kierownikiem prac na placu budowy jest pracownik firmy X.

Czy prawidłowo wystawiliśmy na szwedzkiego klienta fakturę ze stawką NP powołując się na art. 22 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?