Jaką przyjąć praktykę przyznawania świadczeń między OPS-ami, gdy osoba bezdomna zameldowana w naszej gminie zwróciła się o pomoc w innym OPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 30 października 2020 r.

PYTANIE

Jaką przyjąć praktykę przyznawania świadczeń między OPS-ami?

1. Osoba bezdomna, ale zameldowana w naszej gminie zwróciła się o pomoc w innym OPS-ie.

Czy drugi OPS powinien przeprowadzić postępowanie, przyznać formę pomocy, o którą wnioskuje klient, a do nas wysłać notę księgową i obciążyć nasz OPS?

Czy drugi OPS powinien przyjąć wniosek (przeprowadzić wywiad) i przesłać go do naszego GOPSu zgodnie z właściwością (my wystąpimy o wywiad) i nasz OPS ustali wysokość pomocy oraz sposób wypłaty, np. przelew lub przekaz pocztowy?

Który sposób jest właściwy, bowiem OPS-y stosują obydwie praktyki?

Z jednej strony można się bać, że obcy OPS będzie przyznawał pomoc nieadekwatną do możliwości klienta "bo co mu zależy".

2. Druga sytuacja podobna, Klient jest bezdomny, jest w schronisku, za które pokrywamy koszty, ale klient ma przyznany zasiłek stały w naszym GOPS-ie. Za każdym razem jak zwraca się o pomoc celową, to schronisko przesyła do nas podanie i wywiad, a my przyznajemy pomoc w odpowiedniej wysokości.

Czy bezdomny nie powinien zwrócić się do właściwego MOPSu?

MOPS powinien przyznać mu pomóc i obciążyć nas notą księgową. Tłumaczenia MOPSu są takie, "przecież u was ma zasiłek stały" i to wy przyznajecie.

Proszę o rozwianie wątpliwości, które warianty są zgodne z prawem.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX