Jaką procedurę należy zastosować w przypadku wniosku o wyłączenie gruntu klasy IV-VI z produkcji rolnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2017 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l., wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia: mineralnego i organicznego - zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, organicznego - zaliczanych klas IV, IVa, IVb, V i VI, - gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10 u.o.g.r.l. oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne – może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. Dotychczas na pozostałe grunty rolne zaliczane do klas IV-VI pochodzenia mineralnego była wydawana zgoda w formie pisma, w której inwestor uzyskiwał zezwolenie na trwałe wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej, bez wskazywania podstawy prawnej, powołując się jedynie na u.o.g.r.l., gdyż ustawodawca nie wypowiada się na temat gruntów klasy IV-VI pochodzenia mineralnego.

Czy grunty, które nie zostały wymienione w art. 11 u.o.g.r.l., można traktować jako grunty niechronione, gdyż ustawodawca nie wskazuje procedur ich ochrony, gdyż są to grunty o najniższej przydatności rolniczej?

Czy wydawanie pisma za zgodą na trwałe wyłączenie gruntów rolnych klasy IV-VI pochodzenia mineralnego, w tym przypadku jest konieczne?

Podstawową weryfikacji konieczności wydania decyzji jest pochodzenie gruntu (mineralne lub organiczne). Informację w przedmiotowym zakresie przedstawia wnioskodawca w formie opinii wydanej przez uprawnionego klasyfikatora, w związku z brakiem w urzędzie map glebowo-rolnych.

Jaką procedurę należy zastosować w przypadku wniosku o wyłączenie gruntu klasy IV-VI pochodzenia mineralnego np.: stwierdzić bezprzedmiotowość postępowania i wydać decyzję umarzającą postępowanie, czy poinformować w drodze pisma, iż nie jest wymagana decyzja na wyłączenie, powołując w treści pisma informacje pochodzące z opinii klasyfikatora gruntów?

Decyzja jest niezbędna jako jedno z wymagań w celu uzyskania pozwolenia na budowę, co znajduje uzasadnienie w art. 11 ust. 4 u.o.g.r.l.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX