Jaka powinna być sentencja decyzji w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego, od kiedy świadczenie przysługuje?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2021 r.

PYTANIE

Pani pobierała świadczenie pielęgnacyjne na córkę do listopada 2020 r. Od grudnia 2020 r. stronie wypłacano świadczenie na podstawie art. 15 ustawy covidowej.

W styczniu 2021 r. dla córki wydano nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, w związku z czym jeszcze za styczeń 2021 r. organ wypłacił świadczenie na mocy starego orzeczenia.

W lutym 2021 r. o ustalenie prawa do powyższego świadczenia wystąpił ojciec dziecka. Orzeczenie jest ze stycznia 2021 r., natomiast wniosek o jego wydanie złożony został w listopadzie 2020 r.

Zgodnie z art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych, jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Jaka powinna być sentencja decyzji w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego, przyznać Panu świadczenie od 1 luty 2021 r., co z miesiącami listopadem i grudniem 2020 r. oraz styczniem 2021 r., czy pominąć je w sentencji decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX