Jaką podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć, jeśli nastąpiła przerwa w opłacie składek na ubezpieczenie chorobowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2017 r.

PYTANIE

Kowalski prowadzi działalność gospodarczą od dnia 01.11.2016 r. i od tego dnia podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu (kod: 051000). Kowalski odprowadza składki od podwyższonej podstawy (ok 10.000 zł), ale za kwiecień 2017 r. składkę opłacił po terminie i z tego powodu został wyłączony z ubezpieczenia chorobowego. Z kolei za maj opłacił składkę terminowo i ponownie został objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia 01.05.2017 r. Zatem przerwa w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu wyniosła 30 dni. Kowalski był niezdolny do pracy przez 5 dni w maju i za ten okres ZUS wypłacił mu zasiłek chorobowy. Jednak dla ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego ZUS wziął pod uwagę jedynie składkę za maj.

Czy w kontekście art. 48a ust. 4 ustawy zasiłkowej, ustalając podstawę wymiaru zasiłku ZUS nie powinien uwzględnić składek za okres od listopada 2016 r. do marca 2017 r.? Z wyjaśnień uzyskanych w ZUS wynika, że ten przepis znalazłbym zastosowanie, gdyby niezdolność do pracy powstała w czerwcu, choć nie mam pojęcia w jaki sposób to rzekomo wynika ze wskazanego przepisu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX