Jaka podstawę prawną należy przyjąć do zwolnienia z podatku od nieruchomości gminnych lokali mieszkalnych, jeżeli gmina podjęła uchwałę zwalniająca budynki mieszkalne z podatku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 10 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina posiada lokale mieszkalne, które nie są wynajęte. Rada Gminy podjęła uchwalę, w której zwalnia budynki mieszkalne z podatku.

Jaką należy podać podstawę prawną do zwolnienia tych lokali gminnych? Czy będzie to art. 7 ust. 1 pkt. 15 u.p.o.l., a może jednak wprowadzona uchwała Rady Gminy? Ma to duże znaczenie w kwestii naliczania skutków.

Gmina ma również lokale mieszkalne, które wynajmuje. Lokale te nie maja odrębnej księgi wieczystej - są mieszkania i jest szkoła w jednej księdze jako jeden budynek. Szkoła ma pomieszczenia przekazane w trwały zarząd i ona składa deklarację.

Kto powinien składać deklarację na lokale mieszkalne, dzierżawca lokalu czy gmina? Jednak są głosy, że gmina zgłasza w deklaracji i odprowadza od nich podatek, ponieważ nie ma odrębnych ksiąg wieczystych. Jak powinno być właściwie? Jest to ważna sprawa nie tylko w określeniu podatnika i składającego informację odpowiednio deklarację , ale i naliczeniu skutku u osoby prawnej czy fizycznej i odpowiednim przyporządkowaniu kwoty skutku w sprawozdaniu Rb-27 s.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX