Jaka jest różnica pomiędzy wstępnym a ostatecznym zamknięciem ksiąg rachunkowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 29 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czym różni się zamknięcie określone w art. 12 ust. 2 ustawy z 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.) – dalej u.o.r., od zamknięcia określonego w art. 12 ust. 4 u.o.r.?

Czy jeżeli zamykam księgi zgodnie z art. 12 ust. 2 u.o.r. i oznacza to trwałe uniemożliwienie dokonywania nowych zapisów lub zmian w zapisach już wprowadzonych", a następnie zaistnieje sytuacja przed zatwierdzeniem przez właściwy organ, która spowoduje konieczność wprowadzenia dodatkowych zapisów w księgach, to jak należy tego dokonać, gdy w sposób trwały uniemożliwiono dokonywanie nowych zapisów?

Jeżeli natomiast ostateczne zamknięcie ksiąg określone w art. 12 ust. 4 u.o.r. oznacza "oznacza, że w ciągu 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego, jednostka musi tak zabezpieczyć księgi, aby nikt nie mógł dokonać w nich żadnych zmian" to nie widzę różnicy między ust. 2 a ust. 4.

Jakie czynności należy wykonać, by zrealizować ust. 2, a jakie następnie po upływie właściwego czasu i podjęciu odpowiednich uchwał, by zrealizować ust. 4?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX